W naszym organizmie gromadzi się wiele toksyn. Ich nadmiar prowadzi do przemęczenia, osłabienia, braku energii, złej kondycji skóry oraz problemów z koncentracją. Aby się ich pozbyć, trzeba zastosować dietę oczyszczającą, zwaną detoksem.
Wbrew pozorom detoks nie musi być męczącą kilkudniową głodówką. Wręcz odwrotnie. Głodzenie się nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem dla naszego organizmu. O wiele lepiej służy mu dieta oczyszczająca, opierająca się w dużej mierze na spożywaniu antyutleniaczy.
Po co stosować dietę oczyszczającą?
Dieta oczyszczająca służy tak naprawdę odtruciu naszego organizmu. Nagromadzone w nim toksyny sprawiają bowiem, że nasze organy ulegają stopniowemu zatruciu. Skutkuje to nie tylko osłabieniem całego organizmu, pogorszeniem wyglądu I gorszym samopoczuciem, lecz także prowadzi do poważnych chorób, np. cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia. Powoduje też alergie.
Dlatego tak ważne jest, by raz na jakiś czas przeprowadzić detoks organizmu. Można to zrobić, odstawiając na jakiś czas żywność wysokoprzetworzoną I wysokoenergetyczną I skupić się na tzw. przeciwutleniaczach (antyutleniaczach, antyoksydantach), czyli substancjach niszczących wolne rodniki.
Jaką dietę detoksykującą wybrać?
Dieta oczyszczająca może być stosowana raz na jakiś czas, niezależnie od pory roku. Wtedy warto zdecydować się na kurację jednodniową. Warto też zrobić dłuższe odtruwanie – na nie dobrze zdecydować się wiosną oraz jesienią.
Jednodniowa dieta detoksykująca polega po prostu na jedzeniu wyłącznie warzyw I owoców oraz piciu wody przez jeden wybrany dzień. Nie oczyścimy w ten sposób organizmu ze wszystkich toksyn, ale pozwolimy mu nieco odpocząć I pozbędziemy się np. obrzęków z twarzy. Jeśli zdecydujemy się na stosowanie takiej diety przez trzy dni, osiągniemy o wiele lepsze efekty.
Prawdziwe oczyszczanie powinno nam zająć ponad 10 dni (do dwóch tygodni). W tym czasie możemy pozbyć się większości toksyn z naszego organizmu, a także schudnąć.
Na co warto zwrócić uwagę podczas detoksu?
Warto pamiętać o tym, że dieta detoksykująca nie będzie przyjemna. Gdy zaczyna przynosić efekty, występują przykre objawy, np. nieprzyjemny zapach moczu, zwiększenie potliwości, opuchlizna jezyku, wypryski na twarzy I ciele. To nie znaczy, ze dieta nam szkodzi, lecz że nasz organizm zaczął pozbywać się toksyn. Warto przeczekać ten nieprzyjemny moment, by zobaczyć późniejsze rezultaty, które będą dużo milsze.